
"Biblioteka w Wieńcu- miejsce wielu możliwości"
„Biblioteka w Wieńcu - miejsce wielu możliwości”
Współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 11. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność Działania 11.1 Wyłącznie społecznego na obszarach objętych LSR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
BENEFICJENT PROJEKTU (wnioskodawca) – Gmina Brześć Kujawski.
CEL OGÓLNY: Zwiększenie dostępu do usług świadczonych w lokalnej społeczności i animacji społecznej poprzez prowadzenie działań integracyjnych i edukacyjnych skierowanych do 30 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (K– 18, M- 12) oraz 10 osób z ich otoczenia (K-6, M-4) w okresie: od 01.06.2022 r. do dnia 30.11.2022 r.
CEL SZCZEGÓŁOWY: Wsparcie oferowane w projekcie pn. „Biblioteka w Wieńcu- miejsce wielu możliwości” jest zgodne z celem szczegółowym tj.: podniesienie aktywności obywatelskiej
i aktywności społeczno-zawodowej mieszkańców gminy Brześć Kujawski objętych Lokalną Strategią Rozwoju poprzez realizację działań wspierających rozwiązania w zakresie społeczności lokalnej i animacji społecznej w okresie do 30.11.2022 r.
Dla uczestników projektu zaplanowano:
a) aktywizację:
- warsztaty grupowe z zakresu wsparcia psychologicznego
- warsztaty grupowe intelektualno - relaksacyjne
- warsztaty grupowe z zakresu nowoczesnych technologii
- warsztaty grupowe pn. „kulturalne rozmaitości” (m.in.: teatr, film, książka, kabaret, muzyka)
b) integrację:
-organizacja spotkania integracyjnego w świetlicy w Brzeziu
- organizacja wyjazdu do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii w Brześciu Kujawskim „WAHADŁO”
- organizacja wycieczki do Torunia
- organizacja spotkania integracyjnego pn.”Andrzejki” w świetlicy Brzeziu
Uczestnicy projektu uczestniczący w warsztatach z różnorodnych dziedzin podniosą swoją wiedzę, zapoznają się z problemami i punktem widzenia osób zmagających się z podobnymi kłopotami życiowymi i społecznymi, co przyczyni się się do podniesienia aktywności społeczno – zawodowej mieszkańców gminy Brześć Kujawski objętych LSR.
KRYTERIA REKRUTACJI: Uczestnikami projektu będą mogły być osoby spełniające następujące kryteria:
1) osoby pełnoletnie – podpisane oświadczenie,
2) osoby zamieszkujące na terenie Gminy Brześć Kujawski – podpisane oświadczenie,
że zamieszkuje na terenie Gminy Brześć Kujawski wraz z podaniem adresu zamieszkania,
3) osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej tj. spełniające co najmniej jedna z przesłanek określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - zaświadczenie z BOPS w Brześciu Kujawskim iż są osobą zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zgodnie z wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa
z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014 – 2020 z dnia 8 lipca 2019 r.,
4) osoby z niepełnosprawnością, w rozumieniu Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020 – oświadczenie lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne,
5) osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – zaświadczenie lekarskie,
6) osoby korzystające z PO PŻ – zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej,
7) osoby z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – podpisane oświadczenie,
8) oświadczenie, iż nie brał udziału w projekcie objętym w ramach projektu grantowego LGD.
Rekrutacja zostanie rozpoczęta akcją informacyjną przez Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim, Publiczną Bibliotekę w Brześciu Kujawskim, Filię Biblioteki Publicznej w Wieńcu oraz Brzeski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brześciu Kujawskim.
Zakłada się dotarcie z informacją o projekcie do uczestników poprzez dystrybucję plakatów również wśród stowarzyszeń oraz na stronach www: UM, Publicznej Biblioteki oraz BOPS.
Proces rekrutacyjny będzie zgodny z zasadą równości szans, w tym równości płci, uwzględniający będzie charakter. grupy docelowej.
W celu zapewnienia w projekcie odpowiedniej liczy uczestników utworzone zostanie projekt listy rezerwowej w sytuacji rezygnacji uczestników w czasie jego trwania. W przypadku trudności
w rekrutacji założonej liczby uczestników będą organizowane dodatkowe spotkania rekrutacyjne. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie złożą ankietę rekrutacyjną w celu przedstawienia danych do naboru.
Rekrutacja uczestników dokonana zostanie na podstawie wypełnionej ankiety rekrutacyjnej. Koordynator projektu wraz z asystentem koordynatora projektu dokonają oceny punktowej.
Na jej podstawie zostanie sporządzona listę podstawowa i lista rezerwową.
Grupę docelową stanowić będzie 30 uczestników (K-18, M-12) oraz 10 osób z ich otoczenia (K-6, M-4) zrekrutowanych na podstawie oceny pod względem formalnym ankiety rekrutacyjnej (zagrożonych wykluczeniem społecznym, lub/i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej).
Kryterium dodatkowe - korzystanie z PO PŻ. wielokrotnego wykluczenia-weryfikacja zostanie dokonana na podstawie oświadczenia.Kwalifikowanie kandydatów na uczestników projektu będzie miała charakter 0-1 – kryterium wagowe (1-10 pkt)
OPIS PROJEKTU OBJĘTEGO GRANTEM: W projekcie instrumenty zostały zaplanowane adekwatnie dobrane do zidentyfikowanych problemów, specyficznych potrzeb grupy docelowej, obszaru realizacji projektu, innych warunków i ograniczeń.
Cel projektu przyczyni się do zwiększenia dostępu do usług świadczonych w lokalnej społeczności
i animacji społecznej poprzez prowadzenie działań integracyjnych i edukacyjnych skierowanych do 30 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (K–18, M-12) oraz 10 osób z ich otoczenia (K-6, M-4) w okresie: od 01.06.2022 r. do dnia 30.11.2022 r.
Uczestnicy otrzymają kompleksowe wsparcie stosownie do potrzeb.
Dla uczestników projektu zaplanowano w ramach:- aktywizacji (warsztaty grupowe z zakresu wsparcia psychologicznego, warsztaty grupowe intelektualno – relaksacyjne, warsztaty grupowe z zakresu nowoczesnych technologii, warsztaty grupowe pn. „kulturalne rozmaitości” (m.in.: teatr, film, książka, kabaret, muzyka)- integracji (spotkanie integracyjne w świetlicy w Brzeziu., wyjazd do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii w Brześciu Kujawskim „WAHADŁO”, autokarowa wycieczka do Torunia, organizacja spotkania integracyjnego pn. „Andrzejki” w świetlicy w Brzeziu.
Wnioskodawca jedno działanie o charakterze integracyjnym wymienione powyżej zaplanował do realizacji poza obszarem LSR.
Uzasadnieniem powyższego jest brak występowania na obszarze LSR atrakcji zaplanowanych
w programach wsparcia dla uczestników projektu, dotyczy to:
- wycieczki autokarowej do Torunia (brak na terenie LSR Muzeum Dom Mikołaja Kopernika oraz budynku zwiedzanie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnica Kopernikańska. Filia nr 16 – nowoczesne technologie w bibliotece ).
Warsztaty będą odbywały się w dwóch grupach, każda grupa po 20 osób, w tym: 15 uczestników
i 5 osoby z otoczenia
Łączna liczba godzin wsparcia w projekcie – 180 h i 4 działania o charakterze integracyjnym.
Zakłada się, że w projekcie będzie uczestniczyła lokalna społeczność.
Podczas warsztatów zostanie zapewniony poczęstunek. Harmonogram oraz godziny warsztatów zostaną dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników. Działania merytoryczne są spójne
z Programem rewitalizacji i obiektów użyteczności publicznej i inicjatyw społecznych, kulturalnych i edukacyjnych i przyczyniają się do wzrostu udziału społeczności lokalnej w życiu społecznym
i kulturalnym na obszarze LGD i stanowi ofertę aktywizacyjną i integracyjną dla mieszkańców obszaru LSR.
Projekt będzie zarządzany równościowo. Zespół Zarządzający zostanie wybrany zgodnie
z kompetencjami i nie ze względu na płeć (osoby różnorodne płciowo). K i M będą mieli równy wpływ na decyzje. Osoba pełniąca funkcje Koordynator projektu (K) będzie odpowiedzialna za przestrzeganie zasady równości szans, będzie aktywnie wspierała działania na rzecz równości płci, angażując w nie zespół (na spotkaniach organizacyjnych poruszany będzie problem stereotypizacji płci, zapobiegania dyskryminacji). Członkowie ZZ będą posiadać wiedzę w zakresie przestrzegania zasady równości szans K i M i będą potrafili ją stosować w codziennej pracy przy projekcie. Specjaliści prowadzący wsparcie zostaną poinformowani przez koordynatora na temat sposobów zastosowania zasady równości w odniesieniu do problemów i proj. (przy wyborze specjalistów promowane będą osoby posiadające wiedzę i umiejętności w realizacji działań z zachowaniem zasady równości). Organizacja pracy specjalistów prowadzących wsparcie będzie uwzględniała elastyczne formy pracy oraz będzie wspierała godzenie życia zawodowego/prywatnego, zmienne godziny/dni).
Termin realizacji projektu: od 01.06.2022 r. do 30.11.2022 r.
Udział w Projekcie jest bezpłatny.
Dane finansowe:
Całkowity koszt realizacji projektu: 47 593,05 złotych
Kwota dofinansowania: 45 210,00 złotych
Wkład własny: 2 383,05 złotych
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny i Gmina Brześć Kujawski
Biuro Projektu:
Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim
al. Władysława Łokietka 1A,
87-880 Brześć Kujawski (pokój nr 6) tel. (54) 251 60 74
Załączniki:
Formularz rekrutacyjny
Oświadczenie osoby potrzebującej wsparcia Oświadczenie o zamieszkaniu Oświadczenie otoczenia Oświadczenie Uczestnika Projektu Umowa z UczestnikiemRegulamin Rekrutacyjny
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Załączniki
Metadane
Źródło informacji: | BRZESKIOPS |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | BRZESKIOPS |
Data wprowadzenia: | 2022-06-01 08:15:35 |
Opublikował: | BRZESKIOPS |
Data publikacji: | 2022-06-01 08:20:07 |
Ostatnia zmiana: | 2022-06-01 09:06:52 |
Ilość wyświetleń: | 136 |